Přístupnost dokumentů
Moderní dokument by měl být skutečně pro každého
Vítejte!
Jsem rád, že jste zavítali na tyto webové stránky. Jejich obsah připravují odborníci, kteří jsou ale zároveň především nadšenci, kteří chtějí pomoci dobré věci. Všichni na tomto projektu spolupracujeme dobrovolně, zadarmo a nad rámec svých dalších povinností. Protože nás to baví a vnímáme důležitost této problematiky nejen pro zdravotně postižené. Nejedná se o oficiální web Ministerstva vnitra, ale o web našeho projektu, protože chceme své poznatky a zkušenosti sdílet a diskutovat o nich. Přístupnost dokumentů je úplně nová oblast, které se nesmíme bát. Naopak, pojďme společně hledat ideální a jednoduchá řešení.
Michal Rada
Uživatel
Úvod
Další krok v přístupnosti datových schránek: Zprávy si nyní můžete číst bez doplňku XML
Již několik týdnů je v systému datových schránek nová funkce, která značně zlepšuje přístupnost tohoto komunikačního kanálu také zdravotně postiženým. A ve svém důsledku nejen jim, ale doslova každému. Jedná se o funkci náhledu datové zprávy. Název může sice působit zavádějícím dojmem, ale prakticky jde o možnost, jak si číst datové zprávy i bez doplňku XML parseru.
Jedním z plusů této komunikační cesty byla možnost zpřístupnit jednoduchou komunikaci i osobám se zdravotním postižením. Držitel datové schránky nemusí chodit na poštu a veškerou úřední korespondenci si může vyzvednout z pohodlí svého domova a kdykoliv. Háček je již od začátku v tom, že pro práci s datovou zprávou je potřeba zvláštní aplikace zprostředkující XML záznamy datových zpráv. V Informačním systému datových schránek (ISDS) se využívá programu 602XMLFiller, který je sice zadarmo, ale je často kritizován svou špatnou aplikační architekturou, velmi malou možností přizpůsobení a nedodělaným vývojem, který nutil uživatele každou chvilku instalovat novou verzi. Tyto nedostatky byly sice překonány, avšak jeden dosti důležitý zůstal. Program mohou jen velmi těžko využívat zrakově postižení. Přes veškeré snahy výrobce (Software602) se dodnes nepodařilo udělat program stoprocentně přístupný a to i přes to, že sama aplikace podporuje hlasový výstup pomocí SAPI hlasů.
Cesty pro zrakově postižené byly tedy donedávna dvě: Buď přetrpět samotné prostředí a funkce ISDS a nebo využívat některou z mnoha aplikací pro datové schránky. Například jeden ze dvou dostupných doplňků do Microsoft Outlooku. To se však mělo brzy změnit. V rámci Pracovní skupiny pro přístupnost dokumentů na Ministerstvu vnitra vznikl na jaře letošního roku pracovní tým pro přístupnost systému ISDS a jedním z jeho výsledků je i tlak na provozovatele a autory systému a aplikací, díky němuž byla vytvořena nová funkce v ISDS. Funkce Náhled datové zprávy má několik důvodů, kromě potřeby přístupnosti datových zpráv pro zrakově postižené to jsou i časté spory, neboť stát porušil povinnosti technologické neutrality, když nutil uživatele využívat doplňky XML.
Ve webovém prostředí ISDS tedy můžete nyní 'číst' datové zprávy pomocí funkce Náhledu. K tomu nepotřebujete používat XML doplňky, postačí jakýkoliv webový prohlížeč. Na počítači nemusí být nainstalován žádný doplněk prohlížeče, protože veškerou funkcionalitu této služby zajišťuje sám server ISDS prostřednictvím sestavení náhledu datové zprávy z původní datové věty zásilky a jejím prezentováním v transparentním jazyce webové stránky.
Po přihlášení oprávněné osoby k datové schránce prostřednictvím webového portálu ISDS se v tabulce zpráv (platí pro většinu výpisů zásilek datové zprávy) objevuje nová ikona lupy s popisem 'náhled zásilky'. Po kliknutí na tuto ikonu se otevře stránka s náhledem dané datové zprávy. Na stránce s náhledem jsou vidět základní informace o datové zprávě jako je její odesílatel, příjemci a identifikátor samotné zprávy a také je možné přímo z této stránky otevírat vložené přílohy. Uživatel tedy může s datovou zprávou základně pracovat, může se seznámit s jejím obsahem a může si zobrazit, či uložit soubory vložených příloh.
Pochopitelně tím práce tohoto pracovního týmu nekončí. Můžeme se zamýšlet nad tím, zda neumožnit i sestavování a odesílání datové zprávy bez nutnosti XML doplňku a i na současných ostatních funkcích ISDS je jistě co zlepšovat. Tímto jsme ale společně učinili velký krok dopředu v naplnění základní povinnosti - a totiž, aby datové schránky byly skutečně pro každého.
Související zdroje:
- Webové prostředí datových schránek
http://www.mojedatovaschranka.cz - Informace o datových schránkách
http://www.datoveschranky.info - Portál o přístupnosti dokumentů
http://www.pristupnostdokumentu.cz
Tento článek je součástí webu Technika bez bariér
Poslední komentáře
03.09.2013 22:32:02: Hledáte informace, elektronická schémata nebo návody? Pak jste na správném místě. Na své si přijdou ...